Prawidłowe ocieplenie domu jednorodzinnego to gwarancja wysokiego komfortu użytkowania i mniejszych rachunków. Jednym z zagadnień, który należy rozważyć już na etapie projektowania a potem stawiania budynku jest to, jak układać styropian. W tej kwestii kluczowe jest właściwe połączenie tego materiału z wybranym podłożem. Nawet najlepsze materiały budowlane nie spełnią oczekiwań inwestora, jeśli prace budowlane przebiegną w niedbały lub niewłaściwy sposób. Aby prawidłowo układać styropian, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producentów, których produkty chcemy wybrać. Już pobieżne oględziny karty technicznej dają rozeznanie, jakiej grubości należy wybrać styropian do konkretnego podłoża, zanim pomyślimy o wykonaniu instalacji elementów grzewczych. Styropian to najbardziej popularny w Polsce materiał izolacyjny. Jego fachowa nazwa to polistyrenem ekspandowany. Powstaje w wyniku spieniania granulek polistyrenu. W procesie produkcji w jego porach zamyka się powietrze. To właśnie z tego powodu materiał ten cechuje się wyjątkową izolacyjnością termiczną. Za co jeszcze cenią go inwestorzy? Jest niedrogi i łatwo dostępny. Jego wszechstronność i wysokie właściwości użytkowe sprawiają, że jeszcze długo prace wykończeniowe nie obędą się bez styropianu. Co więcej, wielu inwestorów decyduje się na samodzielne montowanie styropianu, który jest materiałem łatwym w obróbce. Nie trzeba specjalistycznych narzędzi do tego, aby wyciąć element pożądanej wielkości.
Jak układać styropian pod wylewkę?
Podłogi na gruncie to duże wyzwanie pod kątem ocieplenia domu. Zwykle są nieco ponad poziomem terenu, dlatego nie ma potrzeby wykonywania izolacji przeciwwodnej. Wystarczy zadbać o solidną ochronę przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. W tej roli świetnie sprawdza się folia, ale najlepiej dołożyć do niej styropian. Dobrze wykonana wylewka jest równa i odpowiednio wypoziomowana. Nie pyli i nie ma spękań. Od tego, jak wygląda zależy estetyka pomieszczenia, głównie podłogi. Wylewki betonowe wykonuje się zwykle na płytach styropianowych. Parterowe chronią przed chłodem, te, umieszczone na piętrze mają na celu wytłumić dźwięki. W drugim przypadku stosuje się specjalny, uelastyczniony styropian. W styropianowych warstwach łatwo również ukryć przewody do wielu instalacji, zarówno na parterze, jak i piętrze. Instalacje grzewcze wyprowadza się do rozdzielaczy, które znajdują się na każdej kondygnacji. Najłatwiej umieścić je w podłodze. Ocieplenie podłogi styropianem na gruncie zwykle ma od 10 cm grubości (lub dwie warstwy po 5 cm), we wnękach nieco mniej. Zaleca się układanie aż dwóch warstw styropianu dla uniknięcia tworzenia się mostków cieplnych. Wybór klasy styropianu zależy od przewidywanego obciążenia podłogi. Warto wybrać twardszy, aby uniknąć zarwania podłogi pod wpływem ciężaru mebli.
Jak układać styropian pod podłogówkę?
Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Jest wygodne, łatwo je obsługiwać. Ogrzewanie podłogi od dołu przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie ma wykładzin ani dywanów. Instalacje tego typu są zalewane na całej powierzchni. Aby system grzewczy sprawnie działał, niezbędna jest warstwa termoizolacyjna. Jak układać styropian w takim układzie? Ma on na celu minimalizowanie strat ciepła, jakie tworzą się pomiędzy systemem a gruntem. Grubości izolacji powinny być zgodnie z normami PN-EN 1264. Tradycyjna podłogówka w domu parterowym, niepodpiwniczonym powinna mieć minimum 15 cm. izolacji termicznej ze styropianu. Rury, w których jest ciepła woda, zasilająca pętle ogrzewania podłogowego, są umieszczone w specjalnej warstwie. To jastrych, zwany też wylewką grzejną. Jego minimalna grubość wraz z rurami wynosi 6,5 cm. To właśnie na tej warstwie układa się posadzkę wykończoną, jak terakota. Z tego powodu mamy łączną wysokość standardowej podłogówki na wysokości około 23 cm. Opakowania styropianu zawierają pełną informację na temat parametrów wybranego materiału. Dostępne są między innymi specjalne styropiany z folią aluminiową do podłogówki, jak również maty styropianowe.
Jak przykleić styropian do płyty OSB?
Jak układać styropian na mniej standardowej powierzchni? Przykładem jest płyta OSB, drewno, blacha czy też bitumy. Wykonania tego typu nie są rzadkością. Kluczowe jest w tym wypadku prawidłowe przygotowanie podłoża. Do prac przyda się także odpowiednio dopasowany klej. Płyta OSB jest stosowana do budynków o różnym przeznaczeniu. To nowoczesny materiał konstrukcyjny, stosowany wewnątrz i na zewnątrz. Można je montować na dachu, ścianach i winnych konstrukcjach szkieletowych. Z jej pomocą daje się wygładzić różne nierówności. Jeśli inwestor ma ograniczone finanse na zakup materiałów budowlanych, płyta OSB to doskonała alternatywa. Zwłaszcza, gdy nie ma możliwości wykonania tradycyjnej wylewki, w której trzeba czekać na wyschniecie kolejnych warstw. Stosując płyty OSB można w krótkim czasie przeorganizować całe pomieszczenie, na przykład wyodrębniając w nim dodatkową przestrzeń. Zanim przystąpi się do układania styropianu, należy sprawdzić, czy płyty zostały odpowiednio zamontowane. Od ich stabilności zależy efekt końcowy. Płyta powinna mieć minimum 22 mm grubości. Musi być pozbawiona kurzu oraz wszelkich innych substancji, które mogą spowodować mniejszą przyczepność. Rodzaj styropianu, jaki wybiera się do płyt OSB jest uzależniony od tego, w jakim miejscu będą umieszczone. To istotne, aby uniknąć elementu przegrzania na przykład okolic poddasza.
Jak przykleić styropian do blachy?
Spośród wielu materiałów, które można ocieplić styropianem, podłoża z blachy ocynkowanej lub blachy powlekanej należą do tych nieco trudniejszych. Można je stosować do wnętrza budynku, jak również na zewnątrz. Jak w każdym przypadku przed montażem wybraną powierzchnię należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Izolacje styropianowe z udziałem blachy stosuje się na przykład na przydomowych garażach. Styropian przykleja się różnymi klejami, w tym pianką montażową, umieszczaną w wielu miejscach. Klejenie następuje bezpośrednio do blachy. Całość jest stabilna nawet na zewnątrz mimo dostępu do wody deszczowej. Grubość materiału izolacyjnego, stosowanego do blachy powinna wynosić 3 cm. Ocieplenie blaszanego garażu może być jeszcze bardziej stabilne, pod warunkiem, że dołoży się do niego płytę OSB. W takiej wersji izolacja może dotyczyć wszystkich ścian, jak również dachu. Do ułożenia izolacji wystarczy styropian klasyczny. Aby był trwalszy, trzeba go pokryć tynkiem strukturalnym a nawet siatką montażową. Dzięki temu wszystkie warstwy będą stabilne. Całość można na końcu pomalować farbą, aby uzyskać dodatkowy walor estetyczny.
Jak przykleić styropian do sufitu?
Styropian to doskonały materiał izolacyjny i dekoracyjny. Jego właściwości termiczne sprawiają, że świetnie nadaje się na wylewki, fundamenty, dach a nawet okolice drzwi, które chronią tym samym przed utratą ciepła. Producenci styropianu ułatwiają wybór właściwego produktu pisząc na opakowaniu, jakie jest jego właściwe miejsce przeznaczenia, jak „fasada”, „podłoga”, „dach”. Styropian jako doskonała izolacja akustyczna jest stosowany również do sufitu. W sprzedaży dostępne są nie tylko grube, styropianowe płyty do ocieplenia, ale także bardzo efektowne kasetony i listwy do układania na suficie pomieszczenia. Wymiana dotychczasowego wyglądu sufitu na bardziej dekoracyjny to jedna z ciekawszych metamorfoz, o jakie można się pokusić. Jak przykleić styropian do sufitu tak, aby był trwały? Jego klejenie musi odbywać się przy zastosowaniu profesjonalnych preparatów. Świetnym pomysłem jest biały klej. Nie zawiera żadnych rozpuszczalników, nie odbarwia powierzchni. Musi być wydajny, mieć odpowiednią lepkość i doskonale wiązać zarówno w pionie jak i poziomie. Dzięki takim cechom klejenie styropianu do sufitu nie będzie dziełem przypadku, tylko fachowym montażem. Krótki czas wiązania oznacza również dla wykonawcy, że nie ma potrzeby podpierania elementów styropianowych, nakładanych na sufit. Lekkie elementy styropianowe nie tylko docieplają, ale także ukrywają nierówności sufitu, jego ewentualne pęknięcia.
Znikający styropian
Tworzywo piankowe, czyli spieniony polistyren, odznacza się wyjątkową wytrzymałością termiczną a nawet chemiczną. Jednak jeśli nie zostaną przestrzegane warunki stosowania styropianu, można mieć do czynienia ze zjawiskiem jego „znikania”. Jest ono efektem naruszenia porowatej struktury materiału w niekorzystnych warunkach. Dotyczy to na przykład wyższej niż dopuszczalna przez producenta temperatury. Bywa, że taka sytuacja ma miejsce podczas wykonywania izolacji dachowych, do których stosuje się różnego typu lepiki do klejenia papy. Materiały dekarskie potrafią się nagrzać do tak wysokich temperatur, które znacznie przekraczają normy, jakie producent zaleca przy układaniu styropianu. Gorąca smoła lub lepik rozmiękczają lub topią polimer, niszcząc całą strukturę styropianu. Takie zjawisko może również dotyczyć ciemnego pokrycia dachowego, absorbującego energię słoneczną. Styropianowi szkodzą również inne substancje, jak rozpuszczalniki organiczne, oleje parafinowe, wazelina, oleje do silników wysokoprężnych oraz benzyną. Niszczą go same opary rozpuszczalników organicznych (aceton, octan etylu, benzen, ksylen). Nadmierna ekspozycja słoneczna sprawia, że styropian żółknie. Niepożądany kolor można zetrzeć papierem ściernym. Magazynowany na zewnątrz styropian najlepiej osłonić folią do momentu jego wykorzystania. Dzięki temu mamy pewność, że materiał nie straci swoich właściwości fabrycznych.
Jak układać styropian, aby był materiałem trwałym i służył przez wiele lat? Jeśli będzie on użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wystarczy właściwy montaż, aby móc cieszyć się ciepłym, przytulanym wnętrzem.